Wydrukuj to Strona

Konkurencje

Festiwal Robotyki Eastrobo 2014 będzie oferował oprócz dwóch zeszłorocznych konkurencji: Dekarza i LEGO Sumo, 5 nowych konkurencji, które z całą pewnością znacie: Sumo, miniSumo, Micromouse, Linefollower, Freestyle.

Sumo

Elektroniczna odmiana ludzkiego sportu walki pojawia się po raz pierwszy na Festiwalu Robotyki Eastrobo. Dwa autonomiczne roboty stają w szranki na czarnym ringu o średnicy 154cm. Arenę otacza biała obwódka o grubości 5cm. Zadaniem każdego zawodnika jest wypchnięcie przeciwnika z pola walki. W momencie startu robot musi mieścić się w kwadracie 20x20cm, a waga nie może przekroczyć 3kg. W czasie walki konstrukcja musi pozostać spójna. Dozwolone jest użycie dowolnych materiałów, układów sterowania i języków programowania.

Regulamin Sumo

miniSumo

Mniejsza odmiana konkurencji Sumo. W tej wersji, robot w momencie startu musi zmieścić się w kwadracie o wymiarach 10x10cm, a waga nie może przekroczyć 0.5kg. Zawodnicy walczą na ringu o średnicy 77cm z białą obwódką o grubości 2.5cm.

Regulamin Sumo

LEGO Sumo

Sumo, w którym na przeciw siebie stają roboty zbudowane z zestawów LEGO Mindstorms. Konkurencję tą będzie można u nas zobaczyć już po raz trzeci. Parametry robotów pozostają takie jak w zeszłym roku. W momencie startu zawodnik musi mieścić się w kwadracie 30x30cm, a waga nie może przekroczyć 1.5kg. Ring natomiast jest taki sam jak w Sumo (średnica 154cm, obwódka 5cm).
Naszym zdaniem przy tych parametrach, widowisko jest najciekawsze 🙂

Regulamin Sumo

Parametry:

  • Standard Sumo – masa do 3 kg, robot musi się mieścić w polu o wymiarach
    20 x 20 cm, wysokość dowolna
  • miniSumo – masa do 500g, robot musi się mieścić w polu o wymiarach
    10 x 10 cm, wysokość dowolna
  • LEGO Sumo – masa do 1,5 kg, robot musi mieścić się w polu o wymiarach
    30 x 30 cm, wysokość dowolna

Linefollower

W tym zadaniu roboty zmierzą się z prędkością i zwrotnością. Każdy zawodnik ma za zadanie pokonać tor wyznaczony przez czarną taśmę o grubości 18mm do 20 mm na białej płycie o rozmiarach 2800 na 2070 mm. Wygrywa najszybszy!
Robot musi mieścić się w prostokącie o wymiarach 210 na 297 mm (kartka A4). Ponownie, nie ma żadnych restrykcji co do użytych materiałów, układów sterowania lub języków programowania.

Regulamin Linefollower

Freestyle

Roboty i konstrukcje walczą o uznanie jury. Oceniane będą oryginalność,
wykonanie oraz prakyczność.

Dekarz (LEGO Mindstorms)

W krainie Ośmiobitowców Ministerstwo Zdrowia wydało nakaz zerwania papy ze wszystkich dachów. Majster erNESt chce na tym zarobić i oferuje mieszkańcom wykonanie tej usługi. Wszystkie dachy w krainie są płaskie, ale zadanie utrudniają liczne, nieregularnie rozmieszczone kominy. Papę najłatwiej zrywać całymi płatami, zaczynając i kończąc na brzegu dachu. erNESt ma tylko ośmiobitowy mózg i nie potrafi wymyślić szybkiego sposobu na realizację tego zadania.
Skonstruuj i zaprogramuj robota, który pokaże majstrowi jak ma to zrobić.

Celem zadania jest skonstruowanie i zaprogramowanie robota, który odwiedzi wszystkie puste pola na planszy z zachowaniem zasad ruchu.

Opis konkurencji Dekarz

Micromouse 

Celem konkurencji jest eksploracja labiryntu przez autonomicznego roboty typu MicroMouse i znalezienie przez niego jak najszybszej (niekoniecznie najkrótszej) drogi z pola startowego labiryntu do pola mety.

Labirynt składa się z 256 pól (kwadrat 16×16 pól) o wymiarach 180x180mm oddzielonych w dowolnych miejscach ścianami o grubości 12mm oraz wysokości minimum 50mm (powierzchnia jednego pola pomniejszona o grubość ścian to 168x168mm, z dokładnością do 3mm).

Regulamin Micromouse

 

Dokładne regulaminy pojawią się już wkrótce!

Permalink do tego artykułu: http://eastrobo.pl/eastrobo-2014/konkurencje/