1. Roboty

1. Każda drużyna musi skonstruować robota używając:

1. 1 kostki NXT (1.0 lub 2.0),

2. 1-3 silników z czujnikiem obrotu,

3. 0-4 sensorów dołączonych do zestawów LEGO Mindstorms, tj. sensoru dotyku, światła (koloru) lub odległości, przy czym:

• 0-2 sensorów światła lub koloru,
        • 0-2 sensorów odległości,
        • 0-2 sensorów dotyku.
    2. Ilość nieelektronicznych części LEGO jest nieograniczona. Niedozwolone jest używanie części pochodzących spoza zestawów LEGO, tj. taśmy klejące, kleje, tektura, itp. Robot musi być skonstruowany przed rozpoczęciem zawodów, możliwe są modyfikacje w przerwach między pojedynkami. Robot przed rozpoczęciem pojedynku musi mieścić się w prostopadłościanie o wymiarach podstawy 30×30 cm i dowolnej wysokości. Robot nie może ważyć więcej niż 1,5 kg.

3. Robot w czasie pojedynku nie może stracić spójności. W razie odłączenia się części robota przejazd jest przerywany tylko w przypadku kontaktu tej części z dowolnym robotem na ringu. W konsekwencji robot, który stracił spójność, przegrywa rundę.

4. W trakcie pojedynku zabroniona jest komunikacja z robotem, a interfejs Bluetooth musi być wyłączony.

5. Programowanie
      Robot może być zaprogramowany w dowolnym środowisku programistycznym. Między pojedynkami można modyfikować program. Robot może mieć przygotowany więcej niż jeden program na każdy pojedynek.

2. Przebieg zawodów

1. Formuła rozgrywek
      Zawody składają się z eliminacji oraz finału. Eliminacje będą rozgrywane w oddzielnych grupach. Finał będzie rozgrywany między drużynami, które w grupach eliminacyjnych zajęły miejsce promowane awansem. Szczegółowy system rozgrywki podany zostanie 11 marca 2013. Harmonogram pojedynków zostanie ustalony przez organizatora i udostępniony przed rozpoczęciem każdej fazy rozgrywek.

2. Runda

1. Podczas rundy dwa roboty toczą walkę w obrębie ringu sumo.

2. Runda trwa, dopóki jeden z robotów zdobędzie mały punkt lub upłynie czas 3 minut.

3. Decyzję o przyznaniu punktu podejmuje sędzia.

4. Spełnienie któregokolwiek z następujących warunków powoduje przyznanie punktu:

• robot wypchnie przeciwnika tak, by ten dotknął obszaru poza ringiem

• przeciwnik sam dotknął obszaru poza ringiem (z dowolnego powodu)

• przeciwnik został zdyskwalifikowany

5. Przed rundą operatorzy stawiają roboty na swojej połowie ringu. Robot nie może znajdować się żadną częścią na połowie przeciwnika.

6. Operator uruchamia program robota na sygnał sędziego, rozpoczynając tym samym rundę. Robot powinien podjąć działanie dopiero po upływie pięciu sekund.

7. Runda może zostać anulowana i rozegrana ponownie z następujących powodów:

• roboty zakleszczyły się w sposób, który uniemożliwia podejmowanie jakiejkolwiek akcji – sędzia proponuje wtedy remis obu drużynom

• robot nie podjął działania po pięciu sekundach

• oba roboty opuszczą ring w tym samym czasie

• ring został zniszczony przez robota w znacznym stopniu

• dowolna inna sytuacja, która, zdaniem sędziego, uniemożliwia prawidłowy przebieg pojedynku bądź stwarza problem z wyłonieniem zwycięzcy

8. W razie powtórzenia rundy, można podjąć czynności naprawcze i modyfikacji programu, lecz nie mogą one przekroczyć 2 minut.

9. Jeśli rozstrzygnięcie nie nastąpi po dogrywce, sędzia może zadecydować o ustawieniu obu robotów według własnego uznania. Jeśli nadal nie wyłoni zwycięzcy, sędzia może kontynuować rundę rozstawiając roboty według uznania do momentu przekroczenia limitu czasowego rundy.

3. Pojedynek

1. Pojedynek składa się z dwóch rund.

2. W fazie grupowej zwycięzcy obu rund zostaną przyznane trzy duże punkty. W przypadku remisu obu robotom zostanie przyznane po jednym dużym punkcie.

3. Przegrany nie otrzymuje żadnych dużych punktów.

4. W przypadku remisu w fazie finałowej rozegrana zostanie dodatkowa runda. Jeżeli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zawodnicy rozgrywają kolejne walki aż do przyznania punktu jednemu z nich.

5. Zasady pojedynku
        Kolejność ułożenia robotów jest określana według następujących zasad:

• przed pierwszą rundą następuje rzut monetą, wygrany ustawia robota jako drugi

• w kolejnych rundach zwycięzca poprzedniej ustawia robota jako pierwszy

6. Koniec pojedynku
        Pojedynek kończy się ogłoszeniem przez sędziego zwycięzcy, który zdobył dwa małe punkty lub jego przeciwnik został zdyskwalifikowany.

7. Specyfikacja ringu
        Średnica ringu wynosi 154cm. Wnętrze ringu jest czarne. Linia zewnętrzna jest oznaczona jako biały okrąg o szerokości linii 5 cm. Wchodzi ona w skład wnętrza ringu. W razie uszkodzenia ringu sędzia może podjąć decyzję o ewentualnym przerwaniu walki.